حضور در شبکه‌های اجتماعی؛ بازی در زمین دشمن

روح الله مومن نسب فعال و کارشناس فضای مجازی درباره آسیب‏ شبکه‌‏های اجتماعی و فضای مجازی گفت: در ابتدا باید آسیب‌‏های این شبکه‏‌ها را دسته‌بندی کرد، دسته‏‌ای از آسیب‏‌های این شبکه‌ها غیر مستقیم است که در سطح جامعه به وجود می‌آید و دیگر آسیب‌‏هایی که مستقیما از سوی این نرم‏افزارها به کاربران و یا اقتصاد جامعه می‏‌رساند.

 وی در ادامه به بیان آسیب‏‌های اجتماعی و فرهنگی شبکه‌های مجازی پرداخت و ابراز داشت: این شبکه‏‌ها بر اساس شاخصه‎های غربی برنامه‌ریزی شده‌اند و اگر در کشور ایران مورد استفاده قرار گیرند بدون تردید سبک زندگی غربی را در کشور ترویج خواهند داد.

 این کارشناس فضای مجازی با تحلیل آثار مستقیم فرهنگی در سطح جامعه تأکید کرد: تصمیم گیری و تصمیم سازی بیگانگان در مسائل فرهنگی کشور از سوی صاحبان سرور در کشورهای غربی با تهیه آماری دقیق از محتوای در جریان این نرم‏افزارها از آسیب‏‌های مهم و قابل توجه این شبکه‌‏ها است.

 وی ادامه داد: این نرم‏‌افزارها که ماهیتی جاسوسی دارند با جمع‌بندی اطلاعات کاربران نقاط ضعف و قوت کشور را متوجه می‌‏شوند و برای از بین بردن نقاط قوت برنامه‌ریزی کرده و نقاط ضعف ما را بزرگ نمایی می‌‏کنند.

 مؤمن نسب در تحلیل آسیب‏‌های مستقیم و اقتصادی این شبکه‏‌ها بیان داشت: این شبکه‏‌ها توسط اپراتور opp نوعی قاچاق ارز انجام می‏‌دهند، و در کنار خروج ارز از کشور، دانشجویان it ایرانی یا بیکار خواهند ماند و یا در شغلی غیر از تخصص خود مشغول خواهند شد.

  وی افزود: اگر اپراتور داخلی در کشور فعال شود و اینترنت در داخل کشور مدیریت شود 120هزار شغل ایجاد خواهد کرد در صورتی که الان این آمار شغل برای آمریکا و چین از سوی کشور ایران مهیا شده است.  

 وی با اشاره به این‏که این نوع نرم‌‏افزارها از هیچ قانونی پیروی نمی‏‌کنند، تأکید کرد: در این شبکه‌‏ها قوانین جمهوری اسلامی نقض می‏‌شود و حاکمیت هیچ گونه تصرفی بر آن ندارد و نتیجه آن جامعه‌‏ای قانون گریز و مخرب است.

 مؤمن نسب با ابراز نگرانی از جذب کاربران از سوی سازمان‏‌هایی همچون منافقین و داعش اظهار داشت: شرکت فیس بوک که صاحب اصلی این نرم‏افزارها است با نقض حریم خصوصی افراد به جاسوسی می‏پردازد و تا امروز 35 هزار بار به علت نقض حریم خصوصی محکوم شده است.

 وی در پایان خاطر نشان کرد: این شبکه‏‌ها از انتقال و هجوم دیگر فرهن‌گ‏ها مانند تأثیرات مسلمانان و سبک زندگی اسلام به غرب جلوگیری می‏کند و صفحه‏های مؤثر افراد و گروه‏‌های خاص مانند حزب‏الله لبنان، و شبکه العالم را حذف می‌‏کند بنابراین برای ما امکان ترویج افکار و سبک زندگی خود در این شبکه‏ها وجود ندارد.

منبع: رسا

 

/ 1 نظر / 25 بازدید
محمد باقری

روزگاري است كه شيطان فرياد مي زند، آدم پيدا كنيد سجده خواهم كرد... سلام وب خوبي داري.به منم سر بزن