مدیریت تمایل به جنس مخالف در دوران نوجوانی

دختری هستم ۱۳ ساله. با این که پدر و مادرم خیلی مرا دوست دارند و به من محبت می کنند احساس تنهایی و ناتوانی می کنم و خیلی دوست دارم با کسی غیر از خانواده ام ارتباط برقرار کنم ولی از آخر و عاقبت آن می ترسم و می دانم از این کارها به جایی نمی رسم.

مشاور: حسین سلیمان پور- روان شناس تربیتی - نظر شما دختر گلم را به پاسخ سوالتان جلب می کنم:

۱- به خوبی می دانید که در شما ترشح هورمون های بلوغ شروع شده و حدود ۱۰۰۰ دستگاه در بدن شما فعال است تا از کودکی به نوجوانی انتقال یابید. دقیقا مثل زمان اثاث کشی که همه چیز به هم ریخته است، نظم خاصی وجود ندارد و اگر صبر و حوصله داشته باشیم و بدانیم چه کار می کنیم به تدریج وضعیت بهتر می شود و همه چیز سرجایش قرار می گیرد. هم اینک درون شما نیز به هم ریخته است که البته این حالت ها در دوران خاص ماهیانه تشدید می شود. احساس تنهایی، خستگی، عصبانیت های زودگذر و ... همه و همه از ویژگی های این دوران هستند، مهم این است که بتوانید آن ها را به اصطلاح مدیریت کنید یعنی جمع و جور کنید پس با توکل به خداوند بزرگ، مطالعه، ورزش، تقویت رابطه با والدین، نوشتن خاطرات و ... می توانید این کار را انجام دهید.

آسیب های یک رابطه

۲- از دیگر ویژگی های دوران نوجوانی، گرایش به جنس مخالف است این میل و گرایش یک امر غریزی است اما این که این حس و میل پاک کی؟ کجا؟ تحت چه شرایطی و با چه کسی؟ برآورده شود خیلی مهم است و من مطمئنم تمایل به این رابطه در شما دختر خوبم فقط در حد یک حس است و می توانید آن را مدیریت کنید شما می توانید این حس را بنویسید و در یک جدول معایب و محاسن این نوع رابطه ها را هم یادداشت کنید این رابطه در ظاهر یک سری مزایای ناچیز دارد که البته موقتی و زودگذر خواهند بود اما آسیب های بسیار زیاد و جبران ناپذیری هم دارد که خودتان به آن آگاه هستید و تاکنون درباره آن در همین صفحه و صفحه حوادث مطالب زیادی نوشته ایم، به خصوص از سرگذشت دخترانی که گرفتار این روابط شده اند. پس لطفا به دنبال لذت های زندگی ساز باشید نه زندگی سوز.

دقت در انتخاب دوست

۳- این حس تان را در هیچ شرایطی با دوستان تان به ویژه آن ها که درگیر این روابط هستند، مطرح نکنید چون شما را به ایجاد این رابطه ترغیب خواهند کرد.

۴- مبانی دینی و معرفتی را در خودتان بیش از پیش تقویت کنید.

۵- وقتی پدر و مادرتان این قدر شما را دوست دارند پس در شرایط مناسب با آن ها به ویژه مادرتان در این باره صحبت کنید و راهنمایی بخواهید.

 

منبع: تعامل

/ 0 نظر / 29 بازدید