همه خوبان به بهشت نمی‌روند و همه بدان جهنمی نیستند

آیت الله محمدتقی مصباح یزدی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم شب گذشته در جلسه درس اخلاق هفتگی خود در حسینیه امام خمینی(ره)قم مطالب قابل تأملی بیان کردند که در این‌جا خلاصه آن را ذکر می کنیم.

نتیجه خودشناسی، اعتقاد به معاد است. شاید بتوان گفت تمام بلاها، جنایت‌ها و آفت‌های موجود در دنیا مربوط به نقص در خودشناسی بوده و این که تصور می‌کنیم زندگی ما محدود به همین دنیا است.

 «یُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْآخِر» خداوند در این آیه ایمان به خدا و روز قیامت را با هم ذکر می‌فرماید. نقشی که اعتقاد به آخرت در زندگی ما دارد با هیچ چیز به جز توحید نمی‌توان مقایسه کرد؛ پس از آن که فهمیدیم زندگی ابدی در پیش داریم این پرسش مطرح می‌شود که چه کنیم در این زندگی ابدی خوش بگذرانیم؟

 «وَنَادَوْا یَا مَالِکُ لِیَقْضِ عَلَیْنَا رَبُّکَ قَالَ إِنَّکُمْ مَاکِثُونَ» اهل جهنم به فرشتگان می‌گویند از خدا بخواهید مرگ ما را برساند، آنها پاسخ می‌دهند مرگی در کار نیست و شما در اینجا باقی خواهید ماند؛ اگر کسی اهل عذاب شد تا بی‌نهایت عذاب خواهد دید.

کسانی ابتدا با نیت‌های خوب خدمات زیادی انجام دادند اما کم کم مسیرشان عوض شد و 180 درجه تغییر کردند... باید این مسیر را تا پایان ادامه دهیم، اگر بهترین خدمات را انجام دهیم و سپس تغییر مسیر دهیم، همه کارهایی که کردیم باطل می‌شود.

از سوی دیگر اگر فردی صد سال گناه کند و در سال پایانی عمر واقعا پشیمان شود و بنا بگذارد که تغییر کند، خداوند می‌پذیرد؛ به همین دلیل است که همه بزرگان می‌گویند دعا کنید عاقبت به خیر شویم زیرا نمی‌دانیم آن تصمیم نهایی ما که بسیار حساس و مهم است چه خواهد بود.

برای خواندن خبر کامل این سخنرانی به خبرگزاری رسا مراجعه کنید.

/ 0 نظر / 25 بازدید