ایران؛ از قبل تا بعد از انقلاب


حسن رحیم پور ازغدی با حضور در اردوی جهاد اکبر اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل در جمع دانشجویان سخنرانی کرد. آن‌چه در ادامه می‌خوانید گزیده این سخنرانی است:

۳۶ سال از ۲۲ بهمن ۵۷ می‌گذرد و امروز چیزهایی را می‌بینیم که آن روز حتی تصورش را هم نمی‌کردیم... ملتی که تا قبل از انقلاب در دست کشورهای دسته سوم و دست چهارم قرار داشت، امروز تبدیل به ملتی شده که در سطح زندگی مردم جهان تأثیر گذاشته است.

یک زمانی مذهب و مذهبی‌بودن ننگ بود اما امروز طوری شده که حتی رؤسای جمهور غرب برای رأی‌آوردن هم باید به کلیسا بروند. یک زمانی دخترها و پسرهای ما سعی می‌کردند خود را شبیه دختران و پسران غربی دربیاورند. هرچه بی‌حیاتر و به جوانان غربی شبیه‌تر، مدرنیزه‌تر و موقق‌تر. اما امروز نهضت حجاب از شرق به غرب رفته و طوری در بین این جوانان ایجاد گرایش کرده است که جمعی از کشورهای غربی علیه حجاب قانون گذاشته‌اند. حتی فرانسه که خود را مهد دموکراسی و نقط آغاز لیبرالیسم و آزادی لباس و.. می‌داند، از ورود زنان با حجاب به میادین عمومی ممانعت می‌کند.

سی و چند سال پیش اصلا تصور اسلام خواهی نبود اصلا تفکر مذهبی وجود نداشت و دین ربطی به انقلابی بودن نداشت. اینها هم از تاثیرات واضح انقلاب اسلامی است. این اتفاقات هم بعد از انقلاب اسلامی رخ داد. یک روزی جوانان ایرانی آرزو می کردند که خود را شبیه جوانان غربی در آورند اما امروز این رابطه معکوس شده و جوانان غربی سعی می کنند خود را شبیه جوانان شرقی کنند. ایدئولوژی های مطرح جهان تا قبل از انقلاب تنها چند ایدئولوژی خاص مثل مارکسیسم و فاشیسم و ناسیونالیسم و لیبرال دموکراسی بود. غیر از این‌ها کسی در دنیا حرفی نمی‌زد و جوانان انقلابی عضو یکی از این جریانات و یا رادیکال بودند.

آنان که انقلابی‌تر بودند و دست به سلاح می‌بردند بیشتر به سمت مارکسیسم و سوسیالیسم گرایش داشتند. جز یک فضای اندک کسی در فضای دانشگاه و فضاهای انقلابی حرفی از مذهب نمی‌زد.

در این سال‌ها مفهوم جهان عوض شد و تاریخ جهان مسیر خود را تغییر داد... در شبه جزیره آفریقا و هند قدرت اول ایران است. امروز چهار پایتخت عربی از ایران فرمان می‌برند. حتی امریکایی‌ها معتقدند چهار پایتخت عربی از ایران تبعیت می‌کند.  امام می‌گفتند همان‌طور که ضدانقلاب و استکبار جهانی عمل می‌کند ما هم باید جهانی عمل کنیم.

ما باید خود را آماد کنیم. باید چند صدهزار نیروی فرهنگی و سیاسی در سراسر جهان منتشر کنیم چرا که انقلاب اسلامی تا ۳۰ -۴۰ سال آینده باید در دنیا حرف اول را بزند. چناچه که غربی‌ها از قرن ۱۸ دنیا را تسخیر کردند، ما هم باید در پنج قاره حضور سیاسی، فرهنگی، منطقی و عقلانی داشته باشیم. البته این حضور باید منطقی و عقلانی باشد معنای نامه رهبری به جوانان اروپایی هم همین است. باید از لاک خود بیرون بیایم.

صدور انقلاب به معنی علمی فرهنگی آن است. یک عده الان در جمهوری اسلامی هستند مدام می‌گویند نمی‌شود نمی‌توانیم. ما از اینها زیاد داریم. به خود نگاه می‌کنند می‌بینند نمی‌توانند آن را به جمع نسبت می‌دهند. در حالی که ایران امروز ما ثابت کرده توانسته است.

کشور ما در تولید علم ۱۱ برابر متوسط جهانی و سومین کشور در طراحی و ساخت زیر دریایی، یکی از شش کشور جهان در ساخت فضاپیما، یکی از هشت کشور ساخت ناوشکن های پیشرفته، هشتمین کشوری که موشک های با برد بیش از ۲۰۰ هزار می سازد. اینها نمونه ای از هزاران پیشرفت کشور ما در ۳۶ سال پیروزی انقلاب اسلامی است.

امروز وقتی این پیشرفت‌ها را می‌بینیم به یاد جنگ می‌افتیم که حتی ابتدایی‌ترین سلاح‌ها را هم نداشتیم. حتی یک دوربین دید در شب نداشتیم. سیم خاردار به ما نمی‌دادند. همه کشورها متحد عراق بودند و ما یکه و تنها در مقابل آنان ایستادیم. وقتی به یاد فرماده‌مان می‌افتم که به ما می‌گفت طوری شهید شوید که لباس‌های غواصی‌تان سوراخ نشود بیت المال است و در کنار آن این پیشرفت‌ها را می‌بینم قدرت انقلاب را درک می‌کنم....

برای خواندن متن کامل سخنرانی رحیم‌پور ازغدی به سایت رسای اندیشه مراجعه کنید.

/ 0 نظر / 31 بازدید